Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania: to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych systemów ochronnych. Jej główne zalety to szybka reakcja i niezawodność, a przede wszystkim fakt, że jest niewidoczna. Bariera mikrofalowa jest prostym urządzeniem składającym się z nadajnika i odbiornika, które powinny być ze sobą właściwie powiązane, aby stanowiły całość. Taki system jest wariantem zabezpieczenia, którego najważniejszym celem jest zidentyfikowanie wszystkich prób przedostania się na chroniony teren.

Zasada działania bariery mikrofalowej

Praca bariery mikrofalowej oparta jest o współpracę dwóch elementów, nadajnika i czujnika. Zasada działania urządzenia polega na utworzeniu odpowiedniej wiązki elektromagnetycznej  za pomocą mikrofali o wysokiej częstotliwości. Nadajnik przesyła sygnał do odbiornika, jeśli przekazana informacja jest w jakiś sposób odmienna od pozostałych, odbiornik analizuje ją. System jest w stanie rozpatrywać sygnał pod kątem jego losowego przypadku, np. odgłosów zmieniających się warunków atmosferycznych, jeśli takie możliwości zostaną wykluczone, zostaje włączony alarm. Powstałe zakłócenia mogą być także spowodowane przez przemieszczające się zwierzęta, takie jak lisy, koty, wiewiórki, psy czy ptaki. Bariera mikrofalowa w takiej sytuacji jest zaprogramowana na różnicowanie masy zwierząt i ludzi. Urządzenie powinno być fachowo i starannie zaprojektowane, ponieważ od tego zależy jego efektywność. Bariera mikrofalowa jest w stanie odróżnić, co jest przyczyną zakłóceń, ponieważ zastosowane są cyfrowe algorytmy przetwarzania sygnałów, a regulacja czułości i czasu pobudzania detektorów mikrofalowych umożliwia zlokalizowanie i wydzielenie sygnału alarmowego od reszty impulsów.

Zobacz koniecznie:

Czym się kierować przy wyborze bariery mikrofalowej?

Należy wybierać modele od doświadczonych producentów, system powinien być stosunkowo prosty i przejrzysty, nie tylko jeśli chodzi o jego instalację, ale także oprogramowanie. Czynniki te mają duży wpływ na to, jak bariera mikrofalowa będzie się sprawdzała w praktyce. Powinna mieć również odpowiedni zasięg, jeśli będzie on wynosił 100 metrów, nie można nadajnika i odbiornika ustawiać w szerszej odległości. Skuteczna bariera mikrofalowa powinna być przystosowana do zmieniających się warunków pogodowych i temperatury. Bardzo ważne jest właściwe wyregulowanie zakresów czułości, aby alarm nie włączał się bez potrzeby. Do obsługiwania zaawansowanych systemów technologicznie niezbędna jest odpowiednia wiedza, dlatego lepszym wyborem jest system wymagający mniejszych kwalifikacji w tej dziedzinie. Niektóre systemy tego typu są też wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, mające na celu ochronę przed próbami zdalnego zdezaktywowania lub zniszczenia.

Ochrona obiektów publicznych

Bariera mikrofalowa na lotnisko
Bariera mikrofalowa na lotnisko

Bariery mikrofalowe mają bardzo szerokie zastosowanie docelowe. Modele, które posiadają nowoczesne systemy, bardzo zaawansowane technologicznie często są wykorzystywane do ochrony obiektów wojskowych, lotnisk, rafinerii, fabryk, zakładów karnych. Mają one zazwyczaj możliwość ochrony terenu w promieniu nawet kilkuset kilometrów, dlatego mogą być stosowane na rozległych terenach i o wysokim stopniu zagrożenia. Są to np. zakłady karne, gdzie teren musi być zabezpieczony nie tylko przed niepowołanym wtargnięciem, ale także przed opuszczeniem obiektu, w tym wypadku ucieczką. W takich obiektach systemy umieszczane są zwykle pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym ogrodzeniem. Ochrona rafinerii, fabryk i zakładów przemysłowych jest ważna nie tylko ze względu na ewentualną kradzież i możliwość zniszczenia, ale także jako forma zabezpieczenia przed wejściem osób niepowołanych, które mogą wyrządzić sobie krzywdę. Na powierzchni lotnisk bariery mikrofalowe są wykorzystywane do kontrolowania kierunku przemieszczania się samolotów, tak aby zapobiegać wypadkom. Służą także do monitorowania i regulowania ruchu, a także uzyskiwania informacji o poruszających się obiektach w momencie, gdy panują wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie barier mikrofalowych na mniejszych przestrzeniach

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania
Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Systemy obronne w postaci barier mikrofalowych stosuje się również do ochrony prywatnych domów. Są one wówczas dużo prostsze, instalowane są w taki sposób, aby swoim zasięgiem obejmować dach, ściany, balkony, tarasy, drzwi oraz ogrodzenie. Umożliwia to dokładne kontrolowanie nawet najmniejszych niepożądanych ruchów w przestrzeni. Układ powinien działać nawet wtedy, jeśli zaistnieją nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu, dlatego zazwyczaj posiada obwód ładowania baterii.

Ważną zaletą barier mikrofalowych jest to, że urządzenie potrafi wykryć wszystkie próby mające na celu oszukanie systemu i wtargnięcie na teren ochranianej posesji. Alarm uruchamiany jest za każdym razem, kiedy następuje próba przesuwania bądź przestawiania urządzenia, zasłanianie czujki lub manipulowanie przy obudowie. Tym, co wyróżnia bariery mikrofalowe od innych systemów ochrony, jest fakt, że potrafią wykryć niepożądanych intruzów w bardzo krótkim czasie. Pozytywną cechą jest także to, że nie reagują na wszelkiego rodzaju zakłócenia atmosferyczne.