Brama garażowa segmentowa jaką wybrać?

Brama garażowa segmentowa jaką wybrać?

Najlepsza brama do garażu wbudowana w bryłę domu, to bez wątpienia brama segmentowa. Jak dokładnie wyglądają bramy garażowe segmentowe? Jak działają i jakie mają wyposażenie? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym są bramy segmentowe?

Spośród czterech rodzajów bram do garażu za najlepsze uznaje się te stworzone z połączonych przegubowo segmentów stalowych. Dlaczego? Przede wszystkim cechują się trwałością. Z łatwością można je otworzyć, a przy tym nie zabierają dużo przestrzeni ani w środku, ani na zewnątrz. Zwykle bramy położne są w przedniej części elewacji domu, dlatego powinny być idealnie do niej dopasowane. Na rynku dostępnych jest wiele ich odmian. Brama garażowa stanowi istotny fragment ściany zewnętrznej. Zwykle zajmuje 5 m2 przegrody. W przypadku gdy garaż jest ogrzewany, brama również powinna być. Poziom ocieplenia powinien być współmierny do termoizolacyjności domu. Bramę z ociepleniem warto montować również wtedy, gdy budynek jest nieocieplony, ale przylega bezpośrednio do części mieszkalnej. Jednym z powodów przemawiającym za ociepleniem bramy jest to, że panele z wypełnieniem z pianki cechują się lepszą wytrzymałością i sztywnością. Brama jest wtedy mniej podatna na odkształcenia powodowane obciążeniem. Ponadto grubsza warstwa lepiej izoluje dźwięki.

Dlaczego warto wybrać bramę segmentową?

Bramę segmentową warto wybrać z kilku powodów. Bramy garażowe rozwierane wygodnie się otwierają, nie wychylając się na podjazd. Nie wymagają zatem zostawiania dla nich wolnej przestrzeni. Tego rodzaju bramy garażowe dostępne są w wersji z ociepleniem o różnym stopniu grubości. Dzięki temu można dopasować jego rodzaj do indywidualnych potrzeb. Napędy do bramy poprawiają funkcjonalność. Napęd do bramy jest dzisiaj w ofercie wszystkich produktów tego typu. Ponadto objęty jest gwarancją. Brama segmentowa sprawdza się do każdego rodzaju otworu, o każdym kształcie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki temu, że montowana jest na wewnątrz garażu. W takiej sytuacji koniecznie musi być wyższa niż światło otworu niezbędnego do przejazdu samochodu.

Jak otwierać bramę segmentową?

Popularność bram segmentowych wynika właśnie z prostej ich obsługi. Nie wymagają one wolnej przestrzeni przed garażem. Można je wygodnie montować w budynku, jeśli wjazd znajduje się w linii ogrodzenia. Otwierają się w linii prostej ku górze. Segmenty podnoszonego skrzydła znajdują się na linkach, a przesuwają się na rolkach, następnie chowają pod sufitem garażu. W związku z tym nie mogą w nim znajdować się żadne instalacje. Nie można go również zabudować w odległości około około 3 m od wjazdu. Za utrzymanie ciężaru bramy odpowiadają sprężyny, które dzielimy na skrętne lub naciągowe. Sprężyny skrętne cechują się odmiennymi właściwościami. Przede wszystkim są trwałe, mocne i bezpieczne w użytkowaniu. W związku z tym znajdują zastosowanie w dużych i ciężkich bramach, przede wszystkim podwójnych. Montowane są poziomo nad otworem. W przypadku gdy nie ma tam wolnej przestrzeni, to z tyłu przy napędzie. Sprężyny naciągowe montowane są również w lekkich bramach pojedynczych. Znajdują się wtedy w prowadnicach pionowych po bokach bramy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, montowane są po dwie w każdej prowadnicy.

Jakie są rodzaje bram segmentowych?

Wyróżniamy kilka rodzajów bram segmentowych. Po pierwsze boczne. Aby można było ją zamontować, konieczne jest wolne miejsce na bocznej ścianie w garażu albo na suficie. Ze względu na jej położenie, otwiera się ona na bok. Jest to możliwe, ponieważ przesuwa się po szynie znajdującej się w posadzce. Atutem tego rozwiązania jest to, że bramę można otworzyć częściowo, np. by wprowadzić rower. W ten sposób może również pełnić dodatkowe funkcje, np. drzwi. Innym rodzajem jest brama otwierana automatycznie, która stanowi podstawowe wyposażenie każdego domu jednorodzinnego. Praktycznym rozwiązaniem jest także połączenie napędu bramy z napędem bramy wjazdowej. Dzięki temu można otwierać obie za pomocą jednego pilota. Dzięki temu można zwiększyć ich funkcjonalność i oszczędzić trochę czasu. W celach bezpieczeństwa brama powinna również posiadać awaryjny system otwierania ręcznego, gdy zabraknie np. prądu. Najczęściej pod sufitem na listwie jezdnej umieszczona jest linka wysprzęglająca. Pociągając ją, bramę można otworzyć ręcznie.
Bramy segmentowe są dostępne w wielu, różnorodnych wykończeniach. Dzięki temu można je idealnie dopasować do potrzeb i aranżacji konkretnego budynku tak, by stworzyły spójną całość. W związku z tym wielu producentów stolarki otworowej posiada w swoim asortymencie tak samo wykonane bramy garażowe i drzwi wejściowe. Uzupełnieniem mogą być również wykończone w podobnym stylu okna i rolety zewnętrzne, a nawet ogrodzenia. Zastosowanie takiego kompletu pozwala na stworzenie harmonijnego ładu.
Podsumowując, bramy segmentowe cieszą się ogromną popularnością. W związku z tym pojawia się ich coraz większy wybór. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę odpowiednie dla nas parametry, jak i budżet, jaki planujemy przeznaczyć na zakup.