Brama garażowa rolowana jak działa?

Brama garażowa rolowana jak działa?

Jednym z kluczowych budynków w każdym domu jest garaż. Za bezpieczeństwo pojazdów pod jego dachem odpowiada nie tylko autoalarm, ale także konstrukcja zamontowana przy wejściu do garażu.To ona jest pierwszą przeszkodą na drodze potencjalnych intruzów, którzy chcą nielegalnie wtargnąć do wnętrza. Chroni samochód i inne mienie przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.To wszystko powoduje, że do ich produkcji wprowadzane są różne rozwiązania technologiczne.

Jakie systemy skutecznie zabezpieczają otwór garażowy?

Na współczesnym rynku jest szeroki wybór systemów zabezpieczających wejścia do garażu, ale bramy garażowe roletowe są wysoko cenione przez konsumentów i ekspertów, co wywołuje ciągły popyt. Dlaczego cieszą się takim uznaniem?

  • Konstrukcja. Uważa się to za główną zaletę użytkowania bramy garażowej, ponieważ nie każdy właściciel domu ma wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować konstrukcję przed garażem. Rolety wyposażone są w mechanizm podnoszący, dzięki czemu otwierają się tylko w płaszczyźnie pionowej. Automatyczne rozwiązania posiadają praktyczne napędy do bram, dzięki czemu można je otwierać nawet bez wychodzenia z samochodu.
  • Szeroka gama rozmiarów. Bramy garażowe roletowe nadają się do każdego rozmiaru otworu wejściowego. Na tej wszechstronności skorzystają właściciele nietypowych garaży, dla których trudno znaleźć inne systemy wjazdu i wyjazdu.
  • Niezawodność i trwałość. Bramy produkowane są z wysokiej jakości materiałów odpowiednio zabezpieczonych, dzięki czemu nie obawiają się zmiennych warunków atmosferycznych. Nie trzeba będzie przejmować się silnymi mrozami, wysoką wilgotnością, promieniowaniem ultrafioletowym, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Korzystna cena. Spośród wszystkich automatycznych bram garażowych to właśnie modele roletowe wyróżniają się najbardziej niewygórowanym kosztem, co w połączeniu z wysoką jakością sprawia, że zakup jest korzystny.

Cechy te spowodowały, że takie rozwiązanie konstrukcyjne jest wykorzystywane przy bramach przemysłowych. Bardzo istotny jest mechanizm bezpieczeństwa to znaczy hamulec znajdujący się w napędzie, który zabezpiecza przed samoistnym opadnięciem bramy. Ponadto takie konstrukcje posiadają lampy sygnalizacyjne, dlatego są wybierane do hal produkcyjnych. Bramy przemysłowe roletowe wyposażane są w zamek ryglujący antywłamaniowy.

Jaka jest zasada działania rolet?

Brama garażowa rolowana jak działa? W systemie bram rolowanych można wyróżnić następujące główne elementy:

  • Skrzynia – brama wchodzi do niej podczas otwierania.
  • Prowadnice – reprezentują główne elementy nośne konstrukcji.
  • Dekoracyjne skrzydło to część zakrywająca wejście.
  • Automatyka z napędem do bramy – niezbędna do sterowania bramami garażowymi.

W działaniu systemu nie ma nic skomplikowanego. Za pomocą automatycznego mechanizmu brama podnosi się w górę a skrzydło zwija się i trafia do skrzyni, która może znajdować zarówno wewnątrz garażu jak i na zewnątrz. Proces ten trwa kilka sekund. W razie potrzeby bramę można dodatkowo wyposażyć w sterowanie ręczne – przyda się w przypadku zaniku napięcia.

Cały napęd do bramy umieszczony jest w pudełku ochronnym. Połączenia między panelami są chronione przed kurzem za pomocą uszczelek szczotkowych. W wersji standardowej napęd mechaniczny jest sprężynowy. W tym przypadku waga skrzydła może sięgać 60 kg – ale aby otworzyć i zamknąć wystarczy pociągnąć za uchwyt. Sprężyna równoważy ciężar bramy garażowej roletowej. Jest ona regulowana podczas montażu.

Jeśli ktoś chce rozwiązać problem wejścia na ulicę, może zdecydować się na przesuwane bramy automatyczne. Są łatwe w obsłudze i nie boją się zatorów śnieżnych. Wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie, a brama zacznie się przesuwać w bok.Te drzwi są również świetne do oszczędzania miejsca, ponieważ panele przesuwają się na boki, nie wymagając wolnego miejsca przed lub za drzwiami.

Zastosowanie bram w przemyśle

Bramy garażowe to skrzydło złożone z pojedynczych listew (lamel) wykonanych z profili stalowych lub aluminiowych, połączonych ze sobą na zawiasach. Skrzydło drzwiowe może być montowane z jedno- lub trójwarstwowych (dwa profile, pomiędzy którymi przestrzeń wypełniona jest przyjazną środowisku pianką poliuretanową) lameli, co pozwala na dobór bramy zarówno do garaży ciepłych, jak i nieogrzewanych. W razie potrzeby w skrzydło drzwi można wbudować okienka obserwacyjne lub kratki wentylacyjne.

Bramy przemysłowe w zależności od przeznaczenia mogą być: rolowane, przesuwne, segmentowe, oraz szybkobieżne. Modele segmentowe zajmują minimum miejsca, są wystarczająco mocne i mają wysokie właściwości termoizolacyjne. Bramy przemysłowe roletowe są zwykle stosowane w miejscach, w których nie można zamontować bram segmentowych. Najczęściej są to hipermarkety i hangary. Ich konstrukcja pozwala na wykonanie bram o różnych wymiarach. Napęd do bram jest wygodny w użyciu do pełnej automatyzacji, które posiadają. Napędy te mają w swojej konstrukcji dźwignię przekładni i doskonale nadają się do zastosowania, jako bramy przemysłowe.