Jak nakładać gładź szpachlową?

Jak nakładać gładź szpachlową?

Podczas remontu mieszkania zwykle prędzej czy później przychodzi moment na to, by położyć gładź szpachlową. Jak to zrobić?

Po co nakładamy gładź?

Masa szpachlowa do ścian przydaje się szczególnie wtedy, kiedy mamy za zadanie usunąć z powierzchni jakieś uszkodzenia. Mogą to być na przykład rysy czy pęknięcia. Wówczas gładź posłuży nam do ich szybkiego i prostego wypełnienia. Jednak to nie jedyne sytuacje, w których gładzie gipsowe się nam przydają.
Innym przypadkiem jest wygładzenie ścian, które są po prostu krzywe. Zdarza się to szczególnie często zwłaszcza w starym budownictwie. Jeśli remontujemy mieszkanie w bloku z tak zwanej wielkiej płyty, trudno wyobrazić sobie odnawianie ścian bez użycia gładzi. Ściany bywają tak krzywe, że bez ich wyrównania wręcz niemożliwe bywa na przykład położenie kafelków ceramicznych.

Wówczas zanim położymy klej do płytek do łazienki musimy najpierw wyrównać ścianę przy pomocy gładzi.
Kolejnym przykładem sytuacji, gdy gładź jest potrzebna, jest chęć położenia płytek w zestawieniu z powierzchnią ściany, na której byłoby to trudne. Gotowy klej do płytek ceramicznych nie na wszystkich powierzchniach będzie je bowiem wiązał wystarczająco dobrze. Jeśli mamy do czynienia z taką, na której może to być problem – gładź jest tego problemu rozwiązaniem.

Jak nakładać gładź szpachlową?

Nakładanie gładzi nie jest trudne ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przy odrobinie zaangażowania każdy sobie z tym świetnie poradzi. Dużym ułatwieniem jest to, że zazwyczaj każdy producent chemii budowlanej umieszcza na opakowaniu lub swojej stronie internetowej wskazówki jak najlepiej położyć daną gładź. Dobrze jest jednak wcześniej zdobyć nieco wiedzy i przygotować się do pracy. Unikniemy w ten sposób popularnych błędów i ułatwimy sobie zadanie.

Przygotowanie pomieszczenia

Zanim zabierzemy się do rzeczy, należy przygotować pomieszczenie, którego ściany lub podłogi zamieszamy pokryć gładzią. Po pierwsze, zabezpieczy to sprzęty i meble przed zniszczeniem. Gładź pyli i brudzi, jej usunięcie mogłoby nastręczać więc potem sporych trudności. Lepiej nie dokładać sobie pracy. Drugim powodem jest to, że stojące na drodze sprzęty będą po prostu nam przeszkadzać. Lepiej jest więc zabierać się do pracy dopiero po opróżnieniu remontowanego pomieszczenia.
Niektóre rzeczy jednak pozostaną w pomieszczeniu. Nie sposób przecież wynieść podłogi czy okien, na ścianach pozostaną także gniazdka elektryczne, a czasem trudno jest także usunąć na przykład karnisze. Wszystkie te przedmioty dobrze jest zabezpieczyć folą, aby ich nie pobrudzić.

Oczyszczanie ściany

Kolejną fazą jest przygotowanie ścian, na które będziemy nakładać gładź. W tym celu musimy sprawdzić, czy nic ze ścian się nie kruszy ani nie obsypuje. Jeśli okaże się, że na ścianie jest na przykład stara farba, która z niej odchodzi, to taką farbę koniecznie należy zeskrobać. W przeciwnym wypadku raczej żaden producent gładzi gipsowej raczej nie będzie w stanie zagwarantować, że gładź będzie się na takiej ścianie dobrze trzymać.

W pierwszej kolejności usuwamy więc stary materiał szpachelką lub ostrą szczotką. Kiedy to zrobimy, przychodzi czas na oczyszczenie powierzchni. Musimy pamiętać, by usnąć cały nagromadzony przy skrobaniu kurz. Dobrze sprawdzi się tu odkurzacz, ale pamiętajmy by po odkurzaniu sprawdzić również przy pomocy szczotki i ścierki, czy na pewno cały pył został usunięty ze ściany. Po sprzątaniu należy przewietrzyć pomieszczenie, aby wraz ze starym powietrzem usunięte zostały unoszące się w nim drobiny pyłu. W przeciwnym razie kurz taki znów osiądzie na ścianach i zmniejszać będzie przyczepność gładzi.

Poznaj także:

Gruntowanie ściany

Przed nałożeniem gładzi należy nanieść na ścianę odpowiedni preparat do gruntowania. Umożliwi to osiągnięcie maksymalnej przyczepności gładzi do ściany. Preparat taki kupimy w każdym sklepie budowlanym i należy rozrobić go zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie położyć na całą powierzchnię ściany. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy wałka malarskiego lub pędzla. Po nałożeniu preparatu musimy poczekać, aż ściany całkowicie wyschną, dalszą część pracy najlepiej jest więc odłożyć na następny dzień.

Przygotowanie gładzi

Następnego dnia prace zaczniemy od przygotowania gładzi. Niektóre produkty są już gotowe do użycia, a do niektórych trzeba dodać wody i je rozmieszać. Upewnijmy się, z którym mamy do czynienia, a następnie dokładnie wymieszajmy masę. Najlepiej sprawdza się do tego wiertarka z mieszadłem.

Nakładanie gładzi

Ostatni krok to nakładanie gładzi na ścianę. Musimy robić to szybko i sprawnie – raz rozrobiona gładź jest zdatna do użycia tylko przez około godzinę. Po tym czasie zacznie wysychać. Pracę zaczynamy od wypełniania wszelkich ubytków – czyli rys, pęknięć oraz zadrapań. Gładź nakładamy szpachelką na uszkodzone miejsce i starannie wyrównujemy, zbierając nadmiar.
Zanim przejdziemy dalej musimy poczekać, aż gładź nałożona na uszkodzenia wyschnie. Kiedy tak się już stanie, należy ponownie wyrównać te miejsca przy pomocy papieru ściernego. Dopiero na tak przygotowaną ścianę możemy położyć główną, równomierną warstwę gładzi. Zaczynamy od rogów i wszelkich trudno dostępnych miejsc, a kończymy na pozostałych, dużych i płaskich powierzchniach.