Jak układać płytki drewnopodobne na podłodze?

Jak układać płytki drewnopodobne na podłodze?

Płytki drewnopodobne cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na mnogość swoich zalet. Oprócz tego, że doskonale się prezentują, to dodatkowo są wytrzymałe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak układać płytki na podłodze. Na jakie podstawowe parametry powinniśmy zwrócić uwagę wybierając płytki imitujące drewno? Jakie rodzaje płytek drewnopodobnych możemy wyróżnić? Dlaczego warto zdecydować się na płytki drewnopodobne? W jaki sposób układać płytki drewnopodobne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Płytki imitujące drewno – podstawowe parametry

Decydując się na nowe płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/12-plytki-uniwersalne, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mogą mieć ogromne znaczenie, a dodatkowo świadczą o tym, jak bardzo są użyteczne. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć klasę ścieralności, nasiąkliwość, a także antypoślizgowość. Jeśli chodzi o tą pierwszą- nie da się ukryć, że twarde obuwie w połączeniu z brudem i piaskiem może w późniejszym czasie spowodować uszkodzenie struktury płytek. Dlatego też jeśli już wybieramy odpowiedni materiał do dowolnego pomieszczenia, wówczas warto zdecydować się na wysoką klasę ścieralności, która oznaczona jest symbolem “PEI”. Nie trzeba być specjalistą, aby móc wydedukować, że im wyższa jest liczba, tym dłużej płytki będą prezentować się doskonale. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że płytki ceramiczne dekoracyjne mogą nasiąkać wodą. Ma to ogromne znaczenie wtedy, gdy znajdują się w pomieszczeniach, w których stopień wilgotności jest nieco wyższy. Jak znaleźć współczynnik nasiąkliwości? Otóż jest on oznaczony literą E. Istotne jest także to, aby płytki ceramiczne podłogowe charakteryzowały się antypoślizgowością. Jest ona oznaczona literą R i w praktyce oznacza rodzaj faktury. 

Jakie rodzaje płytek drewnopodobnych możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że kafelki drewnopodobne gresowe cieszą się zdecydowanie największym powodzeniem. Oprócz tego, że są twarde i odporne na mróz, to dodatkowo utrzymanie ich w czystości nie jest problematyczne. Charakteryzują się tym, że mają świetne parametry, dlatego te tanie płytki https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne sprawdzą się również na zewnątrz. Mogą pochwalić się walorami wizualnymi i użytkowymi ze względu na sposób wykończenia. Większość producentów oferuje swoim klientom praktyczny gres szkliwiony- jest on pokryty warstwą ochronną. Ciekawy jest także dekoracyjny gres polerowany, który wygląda efektownie, niestety jest dość podatny na zabrudzenia i zarysowania, co trzeba mieć na uwadze. Co godne podkreślenia- wzór drewna coraz częściej gości także na ściennych płytkach czy glazurze, która ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona stosunkowo cienka i podatna na złamania, pomimo wszystko sprawdzi się w łazience i kuchni. Dzięki temu, że ma szkliwioną powierzchnie, możliwe jest usunięcie z niej wszelkich zabrudzeń, które okazują się być irytujące. 

Płytki drewnopodobne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dlaczego warto zdecydować się na płytki drewnopodobne? Otóż charakteryzują się one ponadprzeciętną odpornością na wilgoć. Dodatkowo są niezwykle odporne na zarysowania, a ich wytrzymałość jest w pełni satysfakcjonująca. Jest to bardzo ważne chociażby z tego względu, że podłoga uważana jest za jeden z najmocniej eksploatowany element w pomieszczeniu. Każdego dnia wykonujemy na niej wiele kroków w różnorodnym obuwiu, a to może prowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Płytki ceramiczne drewnopodobne są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości i co ważne- nie trzeba ich konserwować. Płytki dekoracyjne https://ceramixplytki.pl/kontakt są także stosunkowo tanie, ze względu na to, że są produkowane na dużą skalę.

W jaki sposób układać płytki drewnopodobne?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób układać płytki imitujące drewno. Otóż zanim zdecydujemy się na montaż, warto najpierw ułożyć je na sucho, dzięki czemu sprawdzimy potencjalny wygląd podłogi czy też ściany. Dodatkowo przekonamy się, w jaki sposób wyglądają płytki podłogowe imitujące drewno z jednego opakowania, a także jaki efekt uzyskamy, jeśli zmieszamy je ze sobą. Zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem jest wymieszanie płytek z kilku opakowań. Dodatkowo możemy odwracać je względem siebie nawet o 180 stopni, dzięki czemu uwypuklimy ich naturalny charakter. Kiedy już udało nam się rozplanować ułożenie poszczególnych elementów, możemy odłożyć je na bok i rozpocząć właściwy proces montowania płytek. Proces rozpoczynamy od całych płytek, postępujemy zgodnie z zaplanowanym wcześniej schematem. W razie konieczności możemy zdecydować się na docięcie fragmentów,  których brakuje. Rekomendowany układ w przypadku desek drewnopodobnych jest przesunięcie o maksymalnie 1/3 długości sąsiadującej płytki. Pamiętajmy o tym, aby zrezygnować z układania takich produktów na cegiełkę, czyli z przesunięciem o 1/2 długości, ze względu na to, mogą uwidocznić się naturalne krzywizny, które wynikają z procesów produkcyjnych. 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl