Co to jest szkoła językowa?

Co to jest szkoła językowa?

Szkoła językowa to instytucja, która zajmuje się nauczaniem wybranego lub kilku języków. Stąd mówimy o szkole języka angielskiego, czy po prostu szkole językowej, ale z większą ofertą kursów. Poszczególne podmioty mogą różnić się między metodami nauczania, cenami kursów czy kompetencjami wykładowców. Czym jednak wyróżnia się dobre szkoły? Jakie cechy spełniają?

Czym wyróżnia się profesjonalna szkoła języków obcych?

Dobra szkoła działa na rynku przez wiele lat i wciąż utrzymuje dobrą renomę. Wieloletnia obecność na rynku edukacyjnym jest już potwierdzeniem jakości i stałego zainteresowania klientów. Po drugie należy zwrócić uwagę na ofertę. Powinna być jasna i czytelna, a także bogata. Nic zatem dziwnego w tym, że szkoły oferują również  kursy językowe dla firm, a nie tylko dla osób indywidualnych. Ważne jest również to, aby szkoły przedstawiały jasno swoje zasady działania, w tym również obowiązujący cennik. Kolejny aspekt to sposób przekazywania wiedzy. Warto dowiedzieć się, jak prowadzone są  szkolenia językowe dla firm oraz klientów indywidualnych. Mogą to być zarówno zajęcia warsztatowe, metoda komunikatywna, jak i zajęcia biznesowe. Znaczenie ma również liczebność grupy. Komfort w czasie edukacji to podstawa. Im mniejsza grupa, tym lepsze efekty można osiągnąć, ponieważ lektor może skupić się na konkretnych osobach. Specjaliści wskazują, że liczba 10 osób na grupę jest odpowiednia. Dzięki temu lektor może poświęcić odpowiednią ilość czasu każdemu kursantowi.

Co warto wiedzieć o szkole języków obcych?

Kolejnym aspektem jest sposób kwalifikacji do grup. Samo zapisanie się do szkoły nie wystarczy. Zaraz potem odbywa się zwykle egzamin kwalifikujący do danej grupy. Dzięki temu wszyscy uczestnicy kursu mają zbliżony poziom. To ważny etap weryfikowania znajomości języka. Niektóre ze szkół decydują się również na przeprowadzenie rozmowy wstępnej. Dzięki temu są w stanie ocenić, jaki poziom reprezentuje w komunikacji bezpośredniej. Warto też zweryfikować poziom kadry nauczycielskiej. Zespół tworzą przede wszystkim ludzie, którzy bezpośrednio wpływają na jakość kształcenia. Pozytywna i wykwalifikowana kadra z pewnością przyczynia się do podniesienia poziomu nauki. Lektor pełni zatem decydującą rolę w procesie nauczania języka obcego. To w jaki sposób prowadzi zajęcia wpływa nie tylko na atmosferę, ale również wyniki osiągane przez uczniów. W związku z tym istotne są także udzielane przez niego informacje zwrotne, a także jego zainteresowanie postępami ucznia. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej szkoły, warto zwrócić uwagę, czy lektor zleca wykonywanie zadań domowych, a także czy kontroluje postępy w nauce. Najlepszym tego przykładem są podsumowania po półroczu nauki. Na jakość szkoły wpływa również cena kursu. Jeśli chodzi o szkolę języków cennik może być jednak różny. Dostępne są różnego rodzaju promocje, np. dla studentów. Warto również sprawdzić, czy w przypadku szkoły językowej cennik uwzględnia również materiały dodatkowe, które zwykle dużo kosztują. Na wybór szkoły wpływa też często jej lokalizacja. Nikt przecież nie lubi tracić czasu na zbędne dojazdy. Warto zatem zweryfikować, czy do szkoły są bezpośrednie połączenia komunikacyjne lub łatwy dojazd samochodem. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele czasu na dojazd. Jakie są jeszcze dodatkowe aspekty, które opisują szkolę języków obcych? Przed wybraniem szkoły warto udać się tam na bezpośrednią rozmowę. Niektóre z placówek organizują również tzw. dni otwarte. Dzięki nim można uzyskać informacje bezpośrednio od administracji placówki. Można również poprosić na miejscu o sal lekcyjnych i zadać inne, zajmujące nas pytania. Coraz więcej placówek oferuje również opcję spaceru wirtualnego, który odbywa się za pośrednictwem internetu.

Czym charakteryzuje się szkoła językowa dla dzieci?

Szkoły języków obcych dla dzieci i dorosłych różnią się nieznacznie. Specjaliści wskazują jednak, że dziecko przyzwyczajone do zajęć grupowych może lepiej odnajdywać się w zespole, co wskazuje na przewagę zajęć grupowych nad indywidualnymi. Na ostateczny efekt nauczania wpływ ma jednak jeszcze kilka innych czynników. Dzieci uczęszczające do szkoły językowej mają stały kontakt z językiem, co pozwala im szybko go opanować. Doliczając do tego zajęcia szkolne, dzieci zyskują nawet kilkanaście godzin zajęć z obcym językiem w ciągu tygodnia. W ten sposób mogą poczynić znaczące postępy. W przypadku dzieci najlepiej jednak sprawdzają się zajęcia hybrydowe łączące rozmowy w języku polskim, jak i angielskim. Szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci i osób początkujących to wygodne rozwiązanie. Wraz z biegiem czasu  proporcje można zwiększać na korzyść języka obcego. Początkowe wstawki z językiem polskim dają dzieciom większą swobodę i poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowując, szkoła języka obcego to instytucja edukacyjna, tworzona przez właścicieli prywatnych. Można się w niej uczyć jednego języka, ale coraz częściej placówki oferują różnorodny pakiet języków nauczanych na najwyższym poziomie.