Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest prawdziwy?

Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest prawdziwy?

Korzystanie z Internetu w XXI wieku to bardzo powszechne zjawisko. Nie da się ukryć, że w sieci możemy dość łatwo zostać oszukani. Jednym z przykładów mogą być fałszywe lub słabo zabezpieczone sklepy internetowe. W jaki sposób sprawdzić prawdziwość sklepu internetowego? Gdzie możemy znaleźć dane firmy? Czy regulamin, cen i koszty wysyłki mają znaczenie? Dlaczego szyfrowanie i bezpieczeństwo płatności są tak ważnymi elementami? Gdzie wyszukiwać opinii byłych klientów na temat sklepu internetowego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dane firmy- gdzie możemy je znaleźć?

Jeśli chcemy sprawdzić czy dany sklep internetowy jest wiarygodny i prawdziwy, należy zwrócić uwagę na dane firmy. Nie trzeba być specjalistą w zakresie prawa, aby zdawać sobie sprawę z tego, że każdy uczciwy sklep internetowy wiąże się bezpośrednio z jakąś osobą, która zdecydowała się na prowadzenie działalności gospodarczej. Dane spółki powinny być łatwe do znalezienia na stronie sklepu. Najczęściej wystarczy odwiedzić zakładkę “Kontakt”, ewentualnie sprawdzić podstronę “O nas”. W każdym przypadku informacje muszą być przedstawione w dość atrakcyjny i przejrzysty sposób. Nie obędzie się bez nazwy firmy, adresu, a także bez numeru NIP-u. W przypadku wielu przedsiębiorstw dołączane są również numery KRS, ewentualnie wysokość kapitału zakładowego. Na stronie danego sklepu internetowego mogą pojawić się również nazwiska i inne dane kontaktowe osób, które bezpośrednio związane są z obszarem działalności sklepu. Jeśli zwrócimy uwagę na te aspekty i nie będą budzić niepokoju, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że sklep internetowy rzeczywiście funkcjonuje i jest w pełni bezpieczny.

Regulamin, ceny i koszty wysyłki- czy mają znaczenie?

Niejednokrotnie zapomina się, że sprzedawcy Internetowi mają bardzo dużą liczbę wymogów prawnych. Każdy ze sklepów internetowych powinien posiadać zarówno regulamin, jak i politykę prywatności, która jest zgodna z wymaganiami określonymi w RODO. Jeśli nie możemy znaleźć tego typu dokumentów, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że możemy paść ofiarą oszustwa- w takich sytuacjach należy uważać. Wbrew pozorom duże znaczenie mają także jasne ceny i koszty wysyłki. Przede wszystkim na stronie powinna być umieszczona cena brutto- najlepiej obok przycisku, który odpowiedzialny jest za potwierdzenie zakupu. Wszelkie dodatkowe opłaty muszą być jasno wyszczególnione, aby klient nie zastanawiał się nad tym, dlaczego koszt końcowy znacznie wzrósł. W praktyce dotyczy to także kosztów wysyłki, które muszą być sprecyzowane. Jeśli liczba informacji o cenie jest ograniczona albo cennik wydaje się być zbyt skomplikowany, wówczas lepiej zrezygnować z zakupu i wybrać inny sklep.

Szyfrowanie i bezpieczeństwo płatności- dlaczego są tak ważne?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy profesjonalny sklep internetowy w sposób szczególny dba o to, aby klienci byli w pełni bezpieczni. Dość powszechnym zjawiskiem jest stosowanie zaufanych bramek płatności, które wbrew pozorom są pewnym gwarantem bezpieczeństwa. W praktyce są to serwisy, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie transakcji, natomiast w razie jakichkolwiek nieprawidłowości możemy się odwołać z pozytywnym skutkiem. Obecność bramek może nam zasugerować, że sklep prowadzony jest przez prawdziwą firmę. Na jakiej podstawie możemy to stwierdzić? Otóż w takich przypadkach nie obędzie się bez podpisywania umów. Złym sygnałem jest sytuacja, w której sprzedawca oferuje jedynie płatność przelewem. Ważne dla klienta jest również szyfrowanie połączenia. Możemy to rozpoznać po kłódce, która znajduje się po lewej stronie od adresu danej strony internetowej.

Opinie innych klientów- gdzie je szukać?

Kolejną bardzo dobrą praktyką jest sprawdzanie opinii o danych sklepach internetowych. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy wiele ciekawych serwisów, które ułatwiają znalezienie informacji od innych klientów. Pomimo wszystko powinniśmy pamiętać o tym, że opinie, które pojawiają się w sieci, mogą być nieco przekłamane. Przecież w zdecydowanej większości przypadków każda osoba może się wypowiedzieć. Dość częstym zjawiskiem jest zlecanie pisania pozytywnych opinii na temat danego sklepu. Co godne podkreślenia- często możemy je rozpoznać bez większych problemów. Wiele komentarzy jest lakonicznych, ewentualnie pisane są sztucznym, oficjalnym językiem. Co jeszcze powinno pobudzić naszą czujność? Dość nietypowym zjawiskiem jest duża liczba pozytywnych komentarzy w krótkim czasie. Specjaliści zalecają korzystanie z map Google, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do opinii, które zawarte są poza popularnymi serwisami. Wyszukanie opinii na temat sklepu internetowego zajmie nam dosłownie kilka minut. Ważne jest, aby nie zapominać o tym, że niektóre komentarze mogą być nieco przekoloryzowane. Opinie często pisane są pod wpływem dużych emocji- warto mieć to na uwadze.