Co robi ortodonta?

Co robi ortodonta?

Co robi ortodonta? Do lekarza ortodonty najczęściej trafiamy z polecenia stomatologa, który zauważa u nas wadę zgryzu. Zadaniem ortodonty jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie pięknego, i co najważniejsze, prostego uśmiechu.

Zakres obowiązków lekarza ortodonty

Ortodonta to lekarz, który musi ukończyć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, a następnie ukończyć dodatkowo specjalizację z zakresu ortodoncji. Do jego głównych obowiązków należy diagnozowanie wad zgryzu oraz planowanie leczenia. Następnie ortodonta czuwa nad tym, aby cały proces przebiegał prawidłowo, bez żadnych komplikacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ortodonta, jako że jest lekarzem, ma prawo również uzupełniać ubytki czyli po prostu, leczyć zęby. Niemniej jednak w większości przypadków nie robi tego, głównie ze względu na ilość pacjentów, jaką musi przyjąć w gabinecie. Najczęściej leczeniem ubytków zajmują się lekarze stomatolodzy, natomiast ortodonci “naprawiają” zgryz. W pewnym stopniu zajmują się także diagnozowaniem wad wymowy czy problemów z przyjmowaniem pokarmów, co dotyczy w szczególności małych dzieci bądź osób upośledzonych. Ortodonta zajmuje się tymi przypadłościami, jeśli mają one swoją przyczynę w nieprawidłowej budowie zgryzu. Wtedy też jego zadaniem jest opracowanie planu leczenia oraz wdrożenie go w życie. Co istotne, ortodonta przeprowadza pacjenta przez cały proces leczenia. Informuje go o ewentualnych zakazach, niedogodnościach czy zagrożeniach, jakie wiążą się z wykonywaniem konkretnych czynności. 

Komu może pomóc ortodonta?

Jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się, że ortodonta to lekarz dziecięcy. Powodem był fakt, iż wad zgryzu u dorosłych praktycznie nie leczono. Dziś jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej – ortodonta jest w stanie pomóc zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym czy seniorom. Oczywiście, cały proces leczenia będzie przebiegał nieco inaczej, w zależności czy mamy do czynienia ze zgryzem dziecięcym, czy też dobrze uformowanym, dojrzałym. Ortodonta musi więc prezentować podejście holistyczne, opierając się między innymi na wieku pacjenta. 

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Co robi ortodonta?
Co robi ortodonta?

Do lekarza ortodonty trafiamy najczęściej z polecenia stomatologa, który zauważa u nas wady zgryzu. Rzeczywiście, tego typu przypadłości muszą być diagnozowane i leczone przez specjalistę. Stomatolog jest w stanie wstępnie ocenić stan zdrowia naszego zgryzu, jednak dopiero ortodonta może postawić trafną diagnozę. Niemniej jednak, nawet jeśli stomatolog nie skieruje nas na leczenie ortodontyczne, w pewnych przypadkach szczególnie warto udać się do gabinetu specjalisty. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach, w których zęby w szczęce są stłoczone bądź występują pomiędzy nimi liczne szpary. Jeśli ząb jest obrócony bądź wysunięty do przodu czy do tyłu, jak najprędzej należy udać się do ortodonty. Specjalistę warto odwiedzić profilaktycznie, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Ponadto, jeśli zauważymy, że dziecko ma problemy z wymową słów, nie chce przyjmować niektórych pokarmów bądź nadmiernie się ślini, udajmy się do ortodonty. Przypadłości te najczęściej mają swoją przyczynę w nieprawidłowej budowie zgryzu. Co ciekawe, do specjalisty może skierować nas także logopeda, który diagnozując dziecko, nie zauważy problemu natury logopedycznej.

Aktualizowanie posiadanej wiedzy – niepisany obowiązek ortodontów

Każdy ortodonta musi stale aktualizować swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Może to zrobić, czytając prasę tematyczną bądź uczestnicząc w konferencjach naukowych czy szkoleniach. Podnoszenie swoich kwalifikacji to niejako niepisany obowiązek ortodontów. Wiedza w tym zakresie zmienia się błyskawicznie – jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o aparatach ortodontycznych, które są niemal niewidoczne. Dziś natomiast używamy ich na co dzień i to właśnie dzięki nim wiele osób decyduje się podjąć profesjonalne leczenie. 

Zakres obowiązków ortodonty w ramach NFZ a prywatnie

Ortodonta może przyjmować pacjentów w ramach NFZ, a także prywatnie. W takich przypadkach zakres jego obowiązków będzie zgoła inny. Bezpłatne leczenie przysługuje jedynie dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. Po tym czasie za wizytę u ortodonty trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Dotyczy to również osób dorosłych, którym NFZ w ogóle nie refunduje leczenia. O ile więc ortodonta w ramach wizyt prywatnych może przeprowadzić pełną diagnostykę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, o tyle w ramach wizyt na NFZ leczy się wyłącznie dzieci do 12. roku życia. W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach, możliwe jest sfinansowanie leczenia osób dorosłych, jednak zwykle nie jest to praktykowane. Koszty leczenia ortodontycznego musimy więc pokryć we własnym zakresie. Choć nie są one niskie, to jednak warto je ponieść, aby cieszyć się pięknym oraz zdrowym uśmiechem. Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie gabinety, w których pracują doświadczeni ortodonci, mający podejście zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych.