Uzależnienie od internetu - gdzie leczyć?

Uzależnienie od internetu – gdzie leczyć?

Uzależnienia to bardzo powszechny problem, zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Jednym z najpowszechniejszych uzależnień jest to od internetu. Walka z nim nie należy do łatwych, ale może być skuteczna. Największe szanse na powodzenie leczenie będziemy mieli, jeżeli rozpoczniemy je odpowiednio wcześnie. Dobrze byłoby więc nauczyć się rozpoznawać symptomy mogące świadczyć o uzależnieniu.

Kiedy prawdopodobieństwo rozwinięcia się uzależnienia jest duże?

Zanim odwiedzimy ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień, warto mieć świadomość tego, kto jest najbardziej narażony na rozwój uzależnienia od internetu. Okazuje się, że czynników predysponujących do rozwoju uzależnienia jest całkiem sporo. Przede wszystkim, na uwagę zasługują czynniki środowiskowe. Na czynniki genetyczne niestety nie mamy wpływu, ale one także mogą predysponować do rozwoju uzależnienia. Czynniki psychologiczne także są dość istotne. Na rozwój uzależnienia od internetu narażone są bardzo często osoby, które czują się samotne oraz wyobcowane. Nie należy zapominać także o tym, że na rozwój uzależnienia narażone są osoby w wieku nastoletnim. Korzystanie ze smartfonów czy tabletów z dostępem do internetu jest bardzo modne, nawet w szkołach. Niektóre czynniki ryzyka rozwoju uzależnienia możemy modyfikować, innych niestety nie. Warto mieć tego świadomość i robić wszystko, aby nie popaść w uzależnienie. Jak bowiem powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest zadbać o profilaktykę niż o leczenie.

Jakie symptomy mogą świadczyć o uzależnieniu?

Jeżeli podejrzewamy, że możemy cierpieć na uzależnienie od internetu, warto odwiedzić najbliższy ośrodek leczenia uzależnień od internetu, w którym uzyskamy pomoc. Samemu także warto się obserwować, aby w porę wychwycić niepokojące sygnały. Na pewno o uzależnieniu może świadczyć częste sięganie po smartfona czy po tablet. Nie należy zapominać o tym, że wiele osób uzależnionych rezygnuje z większości codziennych aktywności. Jest to wyjątkowo niepokojący objaw. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitej utraty zainteresowania życiem rodzinnym, towarzyskim czy zawodowym. Nierzadko osoba uzależniona od internetu traci pracę, a tym samym swoje jedyne źródło zarobku. Ponadto, uzależnienie nierzadko skutkuje pogorszeniem się samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Na skutek przesiadywania przed ekranem smartfona czy komputera mogą doskwierać nam bóle pleców. Jeżeli utracimy dostęp do internetu, możemy zaś zacząć być drażliwi i agresywni. Niestety, jest to bardzo powszechne zjawisko wśród osób borykających się z uzależnieniem od internetu.

Kiedy wystarczy terapia w warunkach ambulatoryjnych?

Terapia uzależnień od internetu w warunkach ambulatoryjnych ma szansę okazać się skuteczna. Niestety, nie zawsze będzie ona efektywna. W wielu przypadkach tego rodzaju leczenie okazuje się wystarczające. Warto mieć na uwadze to, że do wyboru mamy zarówno leczenie w państwowym, jak i w prywatnym ośrodku. Na psychoterapię w ramach NFZ trzeba jednak zaczekać dość długą ilość czasu. Niekiedy okres oczekiwania na wolny termin wynosi kilka miesięcy. Dla wielu osób tak długie czekanie jest bardzo trudne. Na szczęście, z pomocą przychodzi nam leczenie uzależnień prywatnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że terapia prywatna wiąże się z dosyć dużymi kosztami. Koszt jednej sesji psychoterapeutycznej waha się w granicach od 100 do nawet 250 złotych. Psychoterapia uzależnień, aby była skuteczna musi się zaś odbywać przynajmniej jeden raz w tygodniu. Rzadsze sesje mogą nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów i należy mieć tego świadomość. Oprócz psychoterapii wskazany jest także kontakt z psychiatrą. Lekarz psychiatra przeprowadzi diagnostykę, dzięki której będzie wiadomo, czy nie zmagamy się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. Zaburzenia psychiczne bywają przyczyną, ale i skutkiem uzależnień. W wielu przypadkach wskazane jest więc wdrożenie leczenia farmakologicznego. O tym, czy należy je wprowadzić czy też nie, każdorazowo decyduje jednak lekarz.

Kiedy konieczne staje się leczenie w ośrodku zamkniętym?

Jeżeli leczenie uzależnień w warunkach ambulatoryjnych nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, konieczne może okazać się leczenie w ośrodku zamkniętym. Możemy wybrać ośrodek leczenia i terapii uzależnień prowadzący leczenie w ramach NFZ. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na miejsce w takim ośrodku trzeba będzie nieco poczekać. Doskonale byłoby jednak pamiętać o tym, że leczenie prowadzą także ośrodki prywatne. Pobyt w nich jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej komfortowy niż pobyt w ośrodku państwowym. Niestety, wiąże się z dosyć dużymi kosztami. Tego również należy być świadomym. Jak przebiega leczenie w ośrodku zamkniętym? Na pewno pacjenci będą pozbawieni dostępu do internetu, od którego są uzależnieni. Detoks jest trudny, ale i konieczny. Wskazane są także regularne konsultacje z lekarzem psychiatrą, a także z psychologami i psychoterapeutami. Organizowane są też zajęcia grupy wsparcia. Terapia w ośrodku zamkniętym trwa zazwyczaj kilka miesięcy.