Ile kosztuje autolaweta w przeliczeniu na 1 km?

Ile kosztuje autolaweta w przeliczeniu na 1 km?

W niektórych nagłych przypadkach przydatne mogą okazać się lawety. Regularnie sprowadzamy czterokołowce z zagranicy, a także dochodzi do incydentów, w których niemożliwe okaże się ruszenie z miejsca. Kiedy warto skorzystać z możliwości transportowania samochodu? Od czego zależy koszt lawety? Ile może kosztować nas autolaweta w przeliczeniu na 1 km? Na jakie dodatkowe usługi możemy liczyć w ramach pomocy drogowej? Jaki jest koszt wynajęcia lawety? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 


Transportowanie samochodu lawetą – kiedy skorzystać z tej możliwości?

Ile kosztuje autolaweta w przeliczeniu na 1 km?Zdarzają się sytuacje, w których musimy skorzystać z usług transportowania pojazdu lawetą. Aby zamocować pojazd, konieczna jest obecność 2 osób- jedna z nich wjeżdża samochodem, natomiast ta druga udziela informacji na temat tego, jak daleko dojechać. Z autolawety najczęściej korzystamy, jeśli dojdzie do stłuczki lub poważniejszego wypadku. Wówczas niemożliwe jest samoczynne poruszanie się samochodu, a konieczne jest jego usunięcie z jezdni bądź z parkingu. Regularnie decydujemy się na wynajęcie lawety, kiedy przewozimy pojazd na daleką odległość. Nie zawsze czterokołowiec posiada przegląd techniczny i ubezpieczenie, dlatego też jazda takim samochodem może być niebezpieczna i kosztowna dla naszej kieszeni.

Polecamy również:


Koszt lawety – od czego zależy?

Z reguły cena lawety przeliczana jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przelicznik na przebyte kilometry. Dzięki temu ponosimy koszty w zależności od tego, jak daleką odległość pokonamy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które poruszają się jedynie na terenie danego miasta- generowana odległość nie jest zbyt duża, co powoduje, że końcowa opłata jest stosunkowo niska. Drugim sposobem jest przeliczanie w oparciu o usługę. Tego typu rozwiązanie najczęściej wybierane jest w przypadku pomocy drogowej. Cena może ulegać zmianom w zależności od poziomu skomplikowania danego zlecenia. Warto wspomnieć o tym, że istnieje również cennik, który przeliczany jest w oparciu o godziny. W konsekwencji niezależnie od tego, jaką drogę pokonamy, poniesiemy z góry określony koszt. Stawka może być godzinowa lub dobowa.

Pisząc o kosztach lawet nie w sposób nie wspomnieć o tym, że laweta w weekendy lub dni świąteczne jest znacznie droższa. Niekiedy podwyżka wynosi nawet 50%, co z pewnością jest odczuwalne dla naszego portfela. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że średnie ceny różne są w zależności od województwa, a nawet miasta. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na cennik każdej firmy.


Ile kosztuje autolaweta w przeliczeniu na 1 km?

W większości przypadków koszt lawety przeliczany jest w oparciu o kilometry. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, ile wynosi wydatek za 1 km jazdy. W praktyce okazuje się, że wartość ta oscyluje w granicach 2,50 zł. Jednak mogą one różnić się w zależności od tego, jak duże czterokołowce są przewożone. W przypadku popularnych “dostawczaków” możemy zapłacić nawet 3,5 zł, co z pewnością jest mniej satysfakcjonujące. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że najwyższe ceny autolawety obowiązują w takich miastach, jak chociażby Warszawa, Poznań czy Szczecin. Jeśli zamiast tradycyjnych pojazdów zależy nam na przewożeniu maszyn budowlanych, wówczas musimy liczyć się z kosztami około 5 zł. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszty w przeliczeniu na kilometr mogą być niższe, pod warunkiem, że pokonamy zdecydowanie dłuższą trasę. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest transport zagraniczny. Po pokonaniu drogi dłuższej niż 1000 km możemy liczyć na koszty niższe niż 2,50 zł za kilometr, co jest znacznie bardziej satysfakcjonujące. 


Pomoc drogowa – dodatkowe usługi

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w skład pomocy drogowej wchodzą także mniej oczywiste usługi, które mogą mieć dla nas ogromne znaczenie. W skrajnych przypadkach możliwy jest dowóz paliwa. Średnia cena oscyluje w granicach 180 zł, jednak jest to stawka na obrębie danego miasta. Dodatkowo należy wliczyć koszty zakupionego paliwa. Kolejną popularną usługą jest wypompowywanie źle zatankowanego paliwa. Co prawda do takich sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak warto wiedzieć o tego typu usłudze, jeśli popełnimy ten jakże poważny błąd. Pomoc drogowa pomaga także uruchomić pojazd na terenie klienta. Jednak koszt tego typu operacji to przynajmniej 200 zł.


Wynajęcie lawety – jaki to koszt?

Co w przypadku, gdy zdecydujemy się na wynajem lawety na określony czas? Wbrew pozorom jest to nadal popularna opcja. Stawka obliczana jest na na podstawie godzin. Tego typu rozwiązanie zalecane jest w sytuacji, kiedy pokonujemy długie trasy, a postoje są stosunkowo krótkie lub nie ma ich w ogóle. Gdy zwrócimy uwagę na stawki, możemy stwierdzić, że wynajęcie lawety na 8 godzin to koszt oscylujący w granicach 250 zł. W przypadku okresu 24-godzinnego, cena za tego typu usługi zwiększa się nawet do 450 zł. Najwięcej zapłacimy w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu i w Szczecinie.