Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych domów?

Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych domów?

Bezpieczeństwo w naszym domu jest to coś, za co wielu z nas byłoby skłonnych zapłacić naprawdę spore pieniądze. Istnieją różne metody na dodatkowe zabezpieczenie domu lub mieszkania. Jedne z nich są drogie, a inne są tańsze. Za niektóre tak naprawdę możemy w zasadzie nic nie zapłacić, jednak warto podkreślić to, że Polacy w swoich mieszkaniach trzymają coraz więcej cennych rzeczy i jest to kuszące dla osób, które zajmują się włamaniami i kradzieżami. Dom, który w żaden sposób nie jest zabezpieczony, jest to bardzo łakomy kąsek dla potencjalnego włamywacza. W jaki sposób można zabezpieczyć dom lub mieszkanie?

 

Drzwi zewnętrzne oraz drzwi antywłamaniowe

Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych domów?Jednym z elementów, który może masz dom dobrze zabezpieczyć, są dodatkowe drzwi zewnętrzne. W większości mieszkań oraz domów montujemy drzwi pojedyncze i prawda jest taka, że pojedyncze drzwi najczęściej wystarczą, ale tylko w takim przypadku, kiedy drzwi są montowane antywłamaniowe. Dodatkowe drzwi zewnętrzne po pierwsze dają nam dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, a po drugie mogą wprowadzić niejako włamywacza w błąd. Włamywacz, nawet jeżeli sforsuje drzwi zewnętrzne, to jak się okaże, że zaraz za nim są dodatkowe drzwi wewnętrzne, to może zrezygnować z prób dalszego włamywania się.
Czy warto, aby drzwi zewnętrzne były antywłamaniowymi? Na ten temat istnieje wiele teorii. Niektórzy mówią, że lepiej jest, aby drzwi zewnętrzne, były po prostu zwykłym drzwiami. Oczywiście w sytuacji, w której nie możemy sobie pozwolić na dwie pary drzwi antywłamaniowych (choć jest to już raczej przesada), natomiast drzwi wewnętrzne, powinny być antywłamaniowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że jeżeli włamywacz nie będzie wiedział o tym, że drzwi wewnętrzne są antywłamaniowe, to najprawdopodobniej na sforsowanie ich nie będzie w żaden sposób przygotowany. Nawet jeżeli otworzy lub wyważy drzwi zewnętrzne, to kiedy natknie się na dużo bardziej poważny problemem, jakim są wewnętrzne drzwi antywłamaniowe, to wówczas najczęściej po prostu zrezygnuje i poszuka sobie łatwiejszego celu.

 

Rolety okienne i rolety antywłamaniowe

Rolety okienne, a w szczególności rolety antywłamaniowe są szczególnie polecane osobom, które mają domki jednorodzinne lub mieszkają w domach wielorodzinnych na parterze, lub na pierwszym piętrze. Nawet zamontowanie zwykłych rolet, które nie są antywłamaniowe, może spowodować, że zniechęci to potencjalnego włamywacza. Rolety takie po prostu będzie musiał włamywacz pokonać najczęściej w sposób siłowy. Roleta jest to po prostu zwykłe zabezpieczenie mechaniczne, które jest zamykane od środka, więc bardzo ciężko jest dobrać się do zamka, który zabezpiecza roletę. Sforsowanie rolety najprawdopodobniej będzie na tyle hałaśliwe, że włamanie w żaden sposób nie będzie mogło się powieść. Jeżeli dodatkowo zamontujemy rolety antywłamaniowe, wówczas dostanie się do naszego domu lub mieszkania przez okno, jest w zasadzie niemożliwe.

 

Współpraca z sąsiadami

Zanim zaczniemy montować jakikolwiek zabezpieczenia, dobrze jest również zastanowić się nad tym, w jaki sposób włamywacze w ogóle wybierają sobie cel do włamania. Najczęściej my sami dajemy oznaki tego, że mieszkanie stoi opuszczone przez dłuższy czas. Do najczęściej obserwowanych zmian, jakie zachodzą wokół naszego mieszkania, kiedy na przykład wyjedziemy na urlop, jest zalegająca sterta ulotek pod drzwiami lub poczta nieodbierana ze skrzynki. Już to wystarczy, aby domyślić się, że mieszkanie do dłuższego czasu stoi puste. Najczęściej takie mieszkanie jest później obserwowane przez dzień czy dwa, aby potwierdzić, że faktycznie nikt się w nim nie znajduje. Jeśli poprosimy naszych sąsiadów o to, aby sprzątali ulotki spod naszych drzwi oraz odbierali pocztę, a dodatkowo przynajmniej raz dziennie wieczorem poszli do naszego mieszkania i zapalili w nim światło, wówczas najprawdopodobniej żaden rozsądnie myślący złodziej nie podejmie się próby włamania do takiego mieszkania, ponieważ zwyczajnie nie będzie mieć pewności, czy podczas włamania mieszkanie będzie ono puste.

 

Współpraca z firmą ochroniarską

Współpraca z firmą ochroniarską, również jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim patrole, które pracują w takiej firmie, będą od czasu do czasu podjeżdżać pod nasz dom lub mieszkanie i sprawdzać, czy przypadkiem nic podejrzanego w naszym mieszkaniu się nie dzieje. Szczególnie jeśli będą mieć informację, że mieszkanie powinno stać opuszczone. Co więcej, jeżeli planujemy dłuższą współpracę, czyli nie tylko na okres na przykład wyjazdu na urlop, ale w dłuższej perspektywie, możemy również pokusić się o zamontowanie w naszym domu systemu alarmowego, który będzie uruchamiany zawsze wtedy, kiedy próg naszego domu przekroczy ktoś niepożądany. Ponieważ systemy alarmowe w naszym kraju nie są jeszcze specjalnie popularne, najczęściej złodzieje nie są przygotowani na to, żeby alarm taki rozbroić i unieszkodliwić, zanim zostanie on wzbudzony. Systemy alarmowe pomagają nie tylko chronić naszą własność, ale również pomagają łapać złodziei i włamywaczy.